Şehitler.005

M.S. 316 senesinde Doğu Roma’da Licinius’un egemenlik sürdürdüğü dönemde putlara tapınmayanların çok büyük cezalarla çarptırılacakları ile ilgili imparatorluk tarafından bir ferman yayınlanır. Bu fermanlar Sivas’a (Sebaste’ye) da gelir ve oradaki lejyonerlere açıklanır. Sivas yöresinde konumlandırılmış ve değişik yörelerden gelmiş 40 Hıristiyan lejyoner bulunmaktadır. Lejyonerlerin komutanı putlara kurban sunulmasını ister, ancak Hıristiyan lejyonerler bu isteği derhal reddederler. Bu itaatsizlik karşısında vali sert tedbirlere başvurmaya karar verir. Vali 40 Hıristiyan lejyoneri soyundurup donmuş bir gölete götürür. Askerlerden bir tanesi inancını inkar edip yakınlarda bulunan kaplıcalara sığınır. O sırada kalan 39 askeri gözetleyen muhafız ruhsal bir tecrübe yaşar ve iman ettikten sonra kalan 39 askere dahil olur. Seher geldiğinde 40 asker ölü bulunur. Ölmüş olduklarından emin olmak için ayakları kırılır ve sonrasında vali cesetlerin yakılmasını buyurur. Bu yaşananlardan sonra Sebaste’deki Hristiyanlar külleri ve geriye kalan kemikleri toplar ve yöredeki kiliselere emanet olarak dağıtılırlar. Her 9 Mart tarihinde Ortodoks kilisesinde bu şehitler anılır.

Ortodoks Litürjisine göre 40 şehitin isimleri şöyledir: Hesychius, Meliton, Heraclius, Smaragdus, Domnus, Eunoicus, Valens, Vivianus, Claudius, Priscus, Theodulus, Euthychius, John, Xantheas, Helianus, Sisinius, Cyrion, Angius, Aetius, Flavius, Acacius, Ecditius, Lysimachus, Alexander, Elias, Candidus, Theophilus, Dometian, Gaius, Gorgonius, Leontius, Athanasius, Cyril, Sacerdon, Nicholas, Valaerius, Philoctimon, Severian, Chudion, ve Aglaius.

****

KAYNAKÇA:

  • Butler, Alban, Rev. “The Lives of the Fathers, Martyrs, and Other Principal Saints.” Dublin: James Duffy, 1866; Bartleby.com, 2010. www.bartleby.com/210/.
  • Lambertsen, Isaac E. “Menaion of the Orthodox Church, VII: March.” Liberty. St. John of Kronstadt Press, 2003, sf. 57.
  • Resim: Forty Martyrs of Sebaste. Wikimedia Commons.